רשימת חומרים אסורים לבני האדם,

הנמצאים במוצרי תינוקות שאתם רוכשים יום יום !  

 

מה שבטוח, אצלנו הם לא קיימים!

פרבנים | Parabens - חומרים משמרים הנמצאים במגוון מוצרי קוסמטיקה, סבונים קרמים ומגבונים לתינוקות וילדים המשמשים גם כמרכיבי ריח. לרוב לא יצוין על התכשיר שהוא מכיל פרבנים כי ה"מתכון" לריחות נחשב כמשהו סודי ולכן ייצרני התכשירים לא מתבקשים לרשום את רכיבי הריח על אריזת התכשיר. הפרבנים חודרים בקלות לעור ונמצא קשר ישיר בין פרבנים וסרטן. 

 

TEA, MEA, DEA- חומרים המשמשים כגורם המקשר בין פאזה שומנית לפאזה מיימית (מתחלבים),  חומרים אלה גורמים לגירוי בעור ובעיניים,  במינון גבוה עלולים להיות מסרטנים .איגוד הקוסמטיקאים אסר את השימוש בהם, אך הם עדיין נכללים במגוון מוצרים, בין היתר במוצרים המיועדים לילדים ותינוקות אשר החשיפה לחומרים אלו מסוכנת . נמצאים: בקרם לחות, תחליבי גוף וסבונים.

 

BHA / BHT- חומרים אלה "אנטי אוקסידנטים" סינטטיים (המקבילים הסינתטיים לויטמין E ) ולעיתים קרובות השימוש בהם יחד גורם לאלרגיות בעור,  מגביר את הסיכון לחלות בסרטן. החומר נמצא: בעיקר בשפתונים,  בקרם לחות, קרם גוף לתינוקות וכו'.,

 

שמן מינרלי | Petrolatum- החומר הינו המרכיב העיקרי בשמן תינוקות ובווזלין נוזלי, נמצא גם בשמן פרפין. שמן מינרלי אוטם את העור ומונע אובדן לחות דרך העור,  אך מה שקורה הוא בדיוק להיפך – השמן גורם לכליאה של הרעלים בתוך העור וכך הוא מזדהם.  מאחר ונמנע ממנו סילוק רעלים,  הדבר גורם לאקנה ולהזדקנות העור. השמן המינרלי מונע מן העור את השמנים הטבעיים שלו ובכך גורם לבקעים ויובש. נמצא: בקרמים לטיפוח עור הפנים והגוף,  במוצרי תינוקות,  במוצרי טיפוח לשיער (מוסיף ברק לשיער). וזלין- הוא שמן מינרלי המופק מתוצר זיקוק של נפט.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dioxane- החומר נמצא בשמפו וסבונים לתינוקות וילדים, הוא משמש כחומר מקציף וידוע כבעל פוטנציאל מסרטן.

 

(sulfateSodium laureth (SLS- מרכיב זול המקציף ויוצר נפח במוצרים. משמש בתעשייה כמסיר גריז במנועים. החומר נמצא ב- 90%  מהשמפוים והסבונים בשוק, גם בסבוני תינוקות אל דמע ויכול ליצור שינויים ברקמת העין. החומר מסוכן בעיקר לילדים, מאחר והוא מתרכז ברקמותיהם באחוזים גבוהים, . מחקרים טוענים כי הוא גורם לגירויי עיניים, לפריחות עור ולכיבים בפה. חומר זה חודר לעור, ללב, לריאות, לכבד ולמוח. הוא הוכח כחומר המסוגל לגרום לסרטן. נמצא: ב במשחות שניים (נפוץ), בתכשירי היגיינה אישית, בשמפו, בג'ל רחצה ובמוצרי תינוקות.

 

Triclosan- חומר משמר, אנטי בקטריאלי, הרשום בסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה כקוטל חרקים ושייך לקבוצה של חומרים החשודים כמסרטנים. הוא עובר דרך העור וחשוד בגרימת הפרעות בתפקוד ההורמונלי. עקב השימוש הנרחב בו, התפתחו חיידקים אשר עמידים בפניו. נמצא: בחומרי חיטוי, בדאודורנטים, במשחות שיניים, בחומרי ניקוי.

 

Sodium Hydroxide- סודיום הידרוקסיד הוא חומר מסוכן מאוד. חשיפה אליו גורמת נזק לריאות ומגדילה את הסיכוי לסרטן, נמצא במוצרי קוסמטיקה, שמפו וסבונים גם של תינווקת.

 

(Ammonium Lauryl Sulfate (ALS- חומר פעיל שטח, נמצא בסבון נוזלי, משחות שיניים מקציפות וסבוני אל-דמע לתינוקות המכילים בעיקר SLS המשמש ליצירת קצף רב (בד"כ נמצא בראש רשימת המרכיבים).  דטרגנט (חומר המשמש לניקוי) גס מאד, וכאשר הוא בא במגע עם העור הוא עלול לגרום לדלקות עור, לאובדן שיער, לעצירת שתן, ונזק אפשרי להתפתחות העיניים אצל ילדים קטנים.

 

טלק | Talc- טלק מכיל רכיבים מסרטנים, סיבי אזבסט, ואחת הסיבות המובילות לסרטן השחלות, סרטן מס 4 בקרב הנשים האמריקאיות. גם בתינוקות נעשה שימוש נרחב בטלק באזורי המין, לכן חשוב להימנע.

 

 

                                 

 

מידע נוסף אודות רשימת הכימיקלים המסוכנים בבית 

מאת: הקואליציה לבריאות הציבור 

לחצו >>

 

תדריך למניעת התפשטות של מחלות מידבקות במעונות ובמוסדות לילדים בגיל הרך

מאת: משרד הבריאות.

 

לחצו >>